Youtube, kuruluş misyonu olarak herkesin kendisini rahatça ifade edebileceği bir platform yaratma amacındadır. İsteyen her kişinin, rahatlıkla profil oluşturup belirli etik kurallarına uyan tüm videoları yükleme şansını sunan bir platformdur. Bu sayede kişilere kendini kişilere, kendi sesini duyurma ve dünyayı tanıma imkanı verilmektedir. 2005 yılında kurulan bu video yükleme ve paylaşma platformu, hızlı bir yükseliş sergiledi ve 2006 yılında Google tarafından 1,65 milyar dolara satın alındı. Günümüzde halen Google çatısı altında çalışmalarına devam etmektedir.

Youtube Müşteri Temsilcisi

Youtube üzerinde kullanıcılar birçok alanda videolar yükleme olanağına sahip. Günlük yaklaşık 65.000 adet yeni video klip eklemesi yapılmakta ve 100 milyona yakın video klip izlenmekte. Youtube müşteri hizmetleri, bu düzen içerisindeki eksikleri, hataları, telifleri ve etik kurala uymayan videoları düzenlemek üzere çalışmalar yapmaktadır. Etik kurallara uymayan her video Youtube tarafından kaldırılır ve gerekirse hesap kilitlenir. Bu olay telif için de geçerli. Herkesin video yükleme hakkına sahip olduğu bu uygulamada, kişiler başkalarının telif hakkına sahip olduğu videoları paylaşabiliyor. Ancak fark edildikten sonra bunun yayılmasına izin verilmeden kaldırılıyor.

Youtube müşteri hizmetleri olarak herhangi bir numaradan ulaşma imkanınız yok. Youtube bu durumlar için legal@support.youtube.com mail adresini kullanmanızı öneriyor. Hesaplarla, video yükleme, abone işlemleri gibi birçok konuda aklınıza takılan veya önünüze engel olarak çıkan sorunlarını çözebilirsiniz. Yazılı ve görsel olarak yapacağınız başvurularla, telif kanunun ihlal edildiğini bildirebilir, uygunsuz içeriklerin spamlanarak Youtube tarafından kaldırılmasına destek olabilirsiniz. Youtube resmi hesaplarının içerisinde yer alan uygulamayı düzgün kullanma açısından yararlı videolara ulaşabilirsiniz. Sorunlarınızın çözümünü bu videolarda bulabilir, zaman tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Youtube Vizyon

Youtube, kullanıcılarına dört temel özgürlüğü sunarak kendi dünyalarını oluşturmalarına olanak veriyor.

  1. Herkesin eşit olanaklara sahip olarak kendisini özgürce ifade edebilmesi ve fikirlerini izleyiciler ile paylaşabilmesi birinci olanaktır. Bu sayede kişiler kendi tarzlarını, formatlarını ve olasılıklarını yaratmaktadır.
  2. Herkesin bu platformu kullanarak rahat ve sorunsuz bir şekilde bilgiye ulaşabilmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Videonun eğitici, öğretici ve bilgilendirici yanı kullanılarak kişilerin hem bilgilere hem de olaylara karşı haberdar olmasını sağlanmalıdır.
  3. Youtube’de herkesin keşfedilme imkanı bulunmaktadır. Sadece belli kitleler bu platformdan gelir sağlamıyor ve sesini duyurmuyor. Her kullanıcı belirli dolaşım ağlarında boy gösterebiliyor. Video içeriğinin kalitesi ve ilginçliği sayesinde çok büyük kitlelere ulaşma imkanı doğuyor.
  4. Her bireyin kendi ilgi alanlarına ve kendini mutlu hissettiği ortamlara ihtiyaç duyduğunu düşünerek, kişilerin kendilerini mutlu edecek ortamlarda bulunmasını bir doğal ihtiyaç olarak görmektedir.