Yargıcı Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası
 

Yargıcı Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası

Yargıcı Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası

Yargıcı, 1978 yılında Emir Yargıcı tarafından kurulan mağaza ile temellendirilmiştir. Daha sonraki süreçte hazır giyim sektöründe yeni bir oluşum başlatarak ilk kez kadın koleksiyonu üzerine tekstil ürünleri sunmuştur. Her sezon hazırladığı tasarımları ev dekorasyon, aksesuar, kozmetik ve giyim ile buluşturarak adından söz ettirmeyi başaran bir marka haline gelmiştir. Yargıcı müşteri hizmetleri, Türkiye’deki mağazaları ve mağazada satışı yapılan ürünler hakkında bilgilendirici çalışmalar sürdürürken satış sonrasında yaşanabilecek olası problemlere de çözüm üretmektedir.

Yargıcı Müşteri Temsilcisi

Yargıcı müşteri hizmetleri 444 97 42 numaralı iletişim kanalından çalışmalarını sürdürmektedir. Sizlere en yakın mağazayı ve iletişim bilgilerini öğrenmek, ürünler ve fiyatlarını sorgulamak, marka hakkında cevap aradığınız tüm soruları yöneltmek için Yargıcı müşteri temsilcisi ile görüşme gerçekleştirebilirsiniz. Yargıcı müşteri hizmetlerinin ilk amacı müşterilerin marka hakkında öğrenmek istedikleri tüm soruları büyük bir titizlikle yanıtlamaktır.

Yargıcı marka ürünler Türkiye’de birçok mağazada ve internet satış sitesinde satılmaktadır. İnternet satış sitesinden yaptığınız alışverişleri site üzerindeki sipariş takibi, sipariş detayı, sipariş iptali ve kargo takibi seçenekleriyle takip edebilirsiniz. Satış sonrasında yaşanabilecek olası problemler için iade, garanti ve değişim gibi işlemlerinizi de belirtilen yönlendirmelere uyarak gerçekleştirebilirsiniz. İşlemlerde aksaklıklar yaşıyorsanız Yargıcı müşteri hizmetleri ile iletişim kurarak bilgi alabilirsiniz.

Yargıcı müşteri temsilcisi ile yazılı bir şekilde iletişim kurmanız, soru ve sorunlarınızı görsel öğelerle daha detaylı belirtmeniz mümkündür. shop@yargici.com mail adresini kullanarak soru ve sorunlarınızı daha net ifade edebilirsiniz. Mail içerisinde kişisel bilgilerinize, iletişim bilgilerinize ve sorunu detaylı anlatan mesaja yer verirseniz sorununuz kısa sürede çözümlenecektir.

Yargıcı internet satış sitesi üzerinde mesaj bırakacağınız alan bulunmaktadır. “İletişim Formunu” kullanarak Yargıcı müşteri hizmetlerine mesajınızı iletebilirsiniz. Bu alanda kişisel bilgileriniz, iletişim bilgileriniz, mesajın konusu ve mesajın içeriği alanları bulunmaktadır. Mesajlarınızı soru, öneri ve şikayet başlıkları adı altında göndererek yetkililerin incelemesini sağlayabilirsiniz.

Yargıcı İade ve Değişim Süreci

Yargıcı iade ve değişim prosedüründe belirtilen kurallara göre iade süresi ürün elinize ulaştığı günden itibaren 30 gündür. İade etmek istediğiniz ürünün faturalı, kullanılmamış, orijinal ambalajında ve orijinal aksesuarıyla birlikte olması gerekmektedir. Sizlerin çeşitli sebeplerden dolayı iade ettiğiniz ürünler tekrar satılmak için uygun olmalıdır. Aksi takdirde iade işleminiz gerçekleştirilmez.

Yargıcı markasının anlaşmalı olduğu kargo şirketi tarafından gönderimleriniz ücretsiz şekilde yapılacaktır. Başka kargo şirketlerini tercih etmeniz durumunda kargo bedeli tarafınıza yansıtılmaktadır. İade ve değişim ile ilgili karşılaşabileceğiniz olası problemlerin çözümü için Yargıcı müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Cevapla