Vivense Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası
 

Vivense Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası

Vivense Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası

Vivense, mobilya ve dekorasyon ürünlerinin satışını gerçekleştiren markadır. Anlaşmalı üreticilere ek olarak Vivense imzasını taşıyan tasarım ürünlerini de koleksiyonlarında sergileyerek evlerine yeni bir renk katmak isteyen kişilere sunulmaktadır. Vivense kadrosunda iç mimarlar ve teknolojiyi ürünlere yansıtan ustalar bulunmaktadır. Oturma odası, yatak odası, yemek odası, mutfak, çocuk odası, çalışma odası, antre, halı, aydınlatma ve ev dekorasyon kategorileri bulunmaktadır. Vivense müşteri hizmetleri, satışı yapılmakta olan ürünler hakkında bilgilendirici çalışmalar yaparken satış sonrasında yaşanabilecek sorunlar için çözümler üretmektedir.

Vivense Müşteri Temsilcisi

Vivense müşteri hizmetleri telefon numarası bulunmamaktadır. Vivense müşteri temsilcisi ile iletişim kurmak için mesaj bırakmanız ve yetkililerin dönüş yapmasını beklemeniz gerekmektedir. Vivense müşteri hizmetlerine mesaj bırakmak için;

  • Vivense internet satış sitesine giriş yapınız.
  • Sayfanın en alt kısmındaki “Destek Merkezi” kategorisine tıklayınız.
  • Karşınıza çıkan alanda “Müşteri Temsilcisi İçin Talep Oluştur” butonu bulunmaktadır. Butona tıklayarak sayfaya geçiniz.
  • Mesaj bırakmak istediğiniz konuyu seçiniz.
  • Vivense müşteri hizmetlerine ulaşmak için formdaki kişisel bilgileriniz, iletişim bilgileriniz ve mesajınızı ekleyerek gönderiniz. Mesajınız yetkililer tarafından incelendikten sonra kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş sağlanacaktır.

Vivense müşteri hizmetleri ürünler hakkında bilgi almak, sipariş vermek, siparişte değişiklik yapmak, sipariş durumunu öğrenmek, sipariş hakkında bilgi almak, kurum hizmeti talebinde bulunmak, satış sonrası destek hizmetini öğrenmek, ödeme ve fatura işlemleri hakkında bilgi almak, satış sonrası yaşanan sorunlar, iptal ve iade talebi, garanti sorgulama, memnuniyet, öneri veya şikayet bildirimi gibi konularda çalışmalarını sürdürmektedir. Mesajınızı detaylı ve bilgilendirici şekilde yazdığınız takdirde Vivense müşteri temsilcisinin sorunları daha kısa sürede çözmesine yardımcı olabilirsiniz.

Vivense İade Süreci

Vivense iade prosedürüne göre, satın aldığınız ürünler elinize ulaştıktan sonra 14 gün içerisinde iade edebilirsiniz. İade etmek için herhangi bir sebep aranmamaktadır.14 günün sonunda sadece sorun yaşanan ürünlerin iadesi kabul edilmektedir. Ürün yelpazesi içinde kişiye özel ürünler bulunmaktadır ve bunlar hijyen kuralları gereği iade için kabul edilmemektedir. Ürünlerin iade edileceği durumlarda kargo bedeli müşteriler tarafından karşılanmaktadır. İade, değişim ve yaşanabilecek olası sorunlarınız için Vivense müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Cevapla