Anadolu Finans ve Family Finans ortak girişimi ile 2005 yılında kurulan Türkiye Finans Katılım Bankası son dönemlerde ülkemizdeki en iyi Katılım bankalarından bir tanesi haline gelmiştir. Kısa sürede bir hayli büyüyen banka 2008 yılında NCB tarafından satın alınmıştır. Ülkemizdeki Katılım bankacılığı girişiminin öncülerinde olan Türkiye Finans Katılım Bankası her geçen gün biraz daha büyümektedir.

Günümüzde 285 şube ve 550’i aşan ATM’si ile hizmet veren Türkiye Finans Katılım Bankası Türkiye’nin dört bir yanında müşterilerine hizmet vermektedir. Milyonlarca müşteriye sahip banka ticari ve bireysel kobi alanındaki müşterilerine hizmet vermesi ile bilinmektedir. Bireysel Emeklilik, Yatırım Hizmetleri, Sigortacılık Hizmetleri, Bankacılık Hizmetleri, Altın Ürünleri Finansman Platformu, Cari Hesaplar, Katılma Hesapları, Kredi Kartı, Banka Kartı, Finansör, İhtiyaç Kredisi ve Yatırım hizmetleri gibi birçok alanda müşterilerine hizmet sunmaktadır. Kurulduğu tarihten bu yana milyonlarca müşteriye hizmet sunmuştur. Müşterilerine daha iyi bir hizmet verebilmek için müşteri hizmetlerini kurmuştur.

Türkiye Finans Katılım Bankası Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası
0850 222 22 44

Türkiye Finans Katılım Bankası Müşteri Hizmetleri 444’lü İletişim Numarası
444 2 444

Türkiye Finans Katılım Bankası müşteri hizmetlerinin 2 adet sabit numarası bulunmaktadır. Bu numaraları arayarak bankanın verdiği hizmetler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca bankaya dair istek, öneri, talep ve şikayetlerinizi de bu numaralar üzerinden iletebilmeniz mümkün.

Türkiye Finans Katılım Bankası müşteri hizmetleri hafta içi her gün mesai saatleri arasında hizmet vermektedir.