Toroslar Edaş Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası
 

Toroslar Edaş Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası

Toroslar Edaş Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası

Toroslar Edaş, elektrik enerjisi dağıtım şirketidir. Adana, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mersin ve Osmaniye illerinin elektrik dağıtımlarından sorumludur. İnsan hayatı için büyük önem taşıyan elektriğin kesintisiz ve en iyi şekilde sağlanması için çalışmalarını sürdüren Toroslar Edaş, teknolojik gelişimleri de benimseyerek yatırımlar yapmaktadır. Toroslar Edaş müşteri hizmetleri, tüketicilerin bilgilendirilmesini ve sorular hakkında cevaplandırılmasını sağlarken yaşanabilecek olası sorunların çözümü için desteklerini sürdürmektedir.

Toroslar Edaş Müşteri Temsilcisi

Toroslar Edaş müşteri hizmetleri numarası 186 olarak belirlenmiştir. Toroslar Edaş müşteri temsilcisi ile yapacağınız canlı görüşmelerde abonelik öncesi ve sonrasında öğrenmek istediğiniz tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz. Toroslar Edaş müşteri hizmetlerinin birinci önceliği tüketicilerin sorulara yanıtlar sunabilmektir.

Elektrik dağıtım hizmetinden yararlanan kişiler fatura sorgulama, arıza bildirimi, kesinti bildirimi gibi konularda ALO 186 hattını kullanarak işlem yapabilmektedir. Elektrik dağıtım hizmetinin kaliteli ve sağlıklı şekilde devam ettirilebilmesi için hızlı şekilde müdahalede bulunulmaktadır. Elektrik hizmetinden yararlanırken deneyimlerinizi soru, öneri ve şikayet başlıkları adı altında bildirmeniz de mümkündür. Mesajlarınız sırasında kişisel bilgilerinize, iletişim bilgilerinize ve detaylı açıklamalara yer vermeniz gerekli incelemeleri kolaylaştıracaktır. Yapılan incelemenin ardından Toroslar Edaş müşteri hizmetleri aracılığıyla tarafınıza dönüş sağlanacaktır.

Toroslar Edaş müşteri hizmetleriyle yazılı şekilde iletişim kurmak için internet sitesi üzerindeki “Bize Ulaşın” seçeneğini kullanabilirsiniz. İletişim formunda kişisel bilgileriniz, iletişim bilgileriniz, tesisat numarası, bağlı bulunduğunuz il (Adana, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mersin ve Osmaniye) ve mesajınız bölümleri bulunmaktadır. Mesajınız Toroslar Edaş müşteri temsilcisi tarafından incelendikten sonra telefon veya e posta aracılığıyla dönüş sağlanmaktadır.

Toroslar Edaş Arıza Bildirim Formu

Toroslar Edaş elektrik dağıtım hizmetinden yararlanan Adana, Gaziantep, Hatay, Kilis, Mersin veya Osmaniye ilinde yaşıyorsanız olası elektrik arızalarını bildirerek sorunun kısa sürede çözülmesini sağlayabilirsiniz. Arıza bildirimlerinizi 186 numaralı Toroslar Edaş müşteri hizmetlerine yapabileceğiniz gibi internet sitesindeki arıza bildirim formunu da kullanabilirsiniz.

Arıza bildirim formunda kişisel bilgileriniz, iletişim bilgileriniz ve arızanın yaşandığı adres istenmektedir. Yapılan incelemenin ardından arızalar giderilmektedir. Arıza çeşitleri bölgede elektrik olmaması, evde elektrik olmaması, yangın, hat ve tel kopması, direk ve trafo hasarı gibi durumlar olabilir.

Cevapla