Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, Türkiye’deki demiryolu taşımacılığı yöneten ve kontrol eden resmi kurumdur. Devletin bir kurumu olarak çalışmalara başlayan ve ülkemizin birçok bölgesine demir ağını kuran TCDD, demiryollarının yeniden yapılandırılması ve demiryolu taşımacılık alanındaki rekabeti arttırmak amacıyla serbestleştirilmiştir. Bu karardan sonra TCDD altyapı sorumluluğunu üstlenmiştir. TCDD Taşımacılık ise tren işletmecisi olarak çalışmalarını devam ettirmiştir. TCDD üzerinde yolcu ve yük taşıması yapan, birçok bölgeye hizmet veren trenler bulunmaktadır.

TCDD Müşteri Temsilcisi

TCDD, müşteri hizmetleri kanalıyla yolcuların problemlerine çözüm bulmayı hedeflemektedir. 444 82 33 numaralı müşteri hizmetleri numaralarını arayarak yolculuk öncesinde ve sonrasında yaşadığınız durumlar hakkında soru, öneri ve şikayet taleplerinizi dile getirebilirsiniz. Müşteri hizmetleri, 06: 00 – 23: 30 saatleri arasında hizmet vermektedir. Gar veya istasyonlarda yaşamış olduğunuz sorunlara anlık ve acil çözüm bulabilmek adına iletişime geçebilirsiniz. Müşteri hizmetleri çağrı merkezi ile iletişime geçerek tren sefer bilgilerini öğrenebilir ve bilet satış ile ilgili rezervasyon işlerini yapabilirsiniz.

Diğer öneri ve şikayetlerinizi yazılı bir şekilde TCDD/Ankara adresine postalayabilir ya da TCDD Taşımacılık Müşteri İlişkileri Yönetim Sistemi adresine giriş yaparak trenler, çalışanlar, istasyonlar ve yolcuğunuzu ilgilendiren her konuda öneri, şikayet, teşekkür ve sorularınızı sayfa aracılığıyla iletebilirsiniz. Şikayet bildirimi yaptığınız her konu hakkında dönüş olmanız mümkündür. Ayrıca 0507 321 82 33 Whatsapp numarasını kullanarak TCDD’ye ulaşabilir, görüş öneri ve isteklerinizi bu uygulama aracılığıyla ulaştırabilirsiniz. Yaşadığınız sıkıntıları görsel ve yazılı olarak ifade etme olanağına da sahip olacaksınız.

TCDD Lojistik

TCDD aracılığıyla birçok taşımacılık işlemi de gerçekleştirilmektedir. 365 gün boyunca hizmet veren tren seferleri ile hammaddeden mamul maddeye, yedek parçadan otomobile, gıdadan beyaz eşyaya birçok sektörün ihtiyacı karşılanmaktadır.

TCDD Vizyon

TCDD Taşımacılık A.Ş, müşteri odaklı bir anlayışla rekabeti, emniyeti, kaliteyi ve verimliliği sağlayarak sürekli gelişim, yenilikçilik ve sürdürülebilir bir politika izlemektedir. Sosyal ve etik sorumlulukların yerine getirilmesi, çevreye duyarlı olmak, çalışanların memnuniyetlerinin sağlanması ve paydaşlara karşı şeffaflık benimsenmektedir. Vizyon olarak ise “Hizmet kalitesi ve verimliliği açısında bölgesinde lider tren işletmecisi olmaktır” şeklinde açıklamaktadır.