Süvari Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası
 

Süvari Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası

Süvari Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası

Hazır giyim alanındaki satışlarına 1967 yılında başlayan Süvari markası, 1997 yılında büyük ivme kazanarak perakende sektörünün önemli bir parçası haline gelmiştir. “Hayata Karış” felsefesini benimseyen markanın hedef kitlesi hayatın rutinine kapılmayı tercih etmeyen kişilerden oluşmaktadır. Müşterilerin kendilerini iyi, şık ve mutlu hissedebileceklerini ürün yelpazesini hazırlamaktadır. Süvari müşteri hizmetleri, satışı yapılan ürünler ve satış mağazaları hakkında detaylı bilgilendirmeler yaparken satış sonrasında da müşterilere destek sunmaktadır.

Süvari Müşteri Temsilcisi

Süvari müşteri hizmetleri 0850 360 97 88 numaralı iletişim kanalından çalışmalarını sürdürmektedir. Süvari müşteri temsilcisi ile yapacağınız canlı görüşmeler sırasında satışı yapılan ürünler, ürün fiyatları, ürün malzemesi, satış mağazaları, mağaza stok durumu ve marka hakkında öğrenmek istediğiniz diğer tüm detaylar hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. Süvari müşteri hizmetlerinin ilk amacı müşterileri bilgilendirmek ve olası sorunlara çözüm üretmektir.

Süvari markasını taşıyan ürünlere internet e satış sitesi ve Türkiye genelindeki mağazalar üzerinden ulaşabilirsiniz. İnternet e satış sitesi üzerinden satın aldığınız ürünleri sipariş detayı, sipariş takibi ve kargo takibi seçenekleri ile takip edebilirsiniz. Ürünler hakkında yaşanabilecek olası sorunlar için iade, değişim ve garanti gibi sorgulamaları ise Süvari müşteri hizmetleri aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Süvari müşteri hizmetleri ile yazılı şekilde iletişime geçmek için musterihizmetleri@suvari.com.tr mail adresini kullanabilirsiniz. İletişim ekibinin yapacağı incelemelerin ardından kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş sağlanacaktır.

Süvari İletişim

Süvari müşteri temsilcisine mesaj bırakmak ve daha sonrasında dönüş almak için internet sitesi üzerinde bulunan “İletişim Formunu” kullanabilirsiniz. İletişim formunda kişisel bilgileriniz, iletişim bilgileriniz, mesaj konusu ve mesaj içeriği alanları bulunmaktadır. Soru veya sorunlarınızı en iyi tanımlayan ifadeleri yazdıktan sonra mesajını iletebilirsiniz. Süvari müşteri hizmetleri gerekli incelemeleri gerçekleştirdikten sonra tarafınıza dönüş sağlayacaktır.

Süvari İade ve Değişim Süreci

Süvari iade ve değişim prosedürüne göre, satın almış olduğunuz ürünleri 14 gün içerisinde iade etme hakkı sizlere sunulmaktadır. Bu süreçte herhangi bir sebebe gerek duymadan ürünleri iade edebilir veya başka bir ürünle değiştirebilirsiniz. İade etmek istediğiniz ürünün kullanılmamış, faturalı ve tekrardan satılmak için uygun olması gerekmektedir. Aksi durumlarda ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.

İade etmek istediğiniz ürünleri Süvari markasının anlaşmalı olduğu kargo şirketleri ile gönderdiğiniz takdirde ücret Süvari tarafından karşılanmaktadır. Aksi durumlarda ücret sizlere yansıtılmaktadır. Ürünler genel depoya ulaştıktan sonra 3 gün içerisinde iade sürecine tabi tutulur. İade onayı alan ürünlerin para iadesi hesabınıza yatırılmaktadır. İade, değişim ve yaşanabilecek diğer olası problemlerin çözümü için 0850 360 97 88 numaralı Süvari müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Cevapla