2001 yılında kurulan Şikayet var, Türkiye’nin ilk ve en büyük şikayet platformudur. İstanbul, Ankara ve Sivas’ta ofisi bulunan şikayetvar’da insanlar kurumlar veya bireyler ile yaşadığı sorunları şikayetvar’a ileterek sorunlarına çözüm bulabilmektedirler. Tamamen tarafsız bir şekilde olaylara müdahalede bulunan şikayetvar kuruluşu iki taraflı mağduriyetlerin giderilmesinde aktif rol oynamaktadır. Şikayetçilerin sağlıklı bir hizmet almasını sağlayan firma bugüne kadar birçok soruna çözüm bulmuştur.

Şirket tarafından paylaşılan son bilgilere göre bugüne kadar toplamda 1.5 milyonu aşan bir üye kitlesi bulunmaktadır. Öte yandan her yıl 30 milyon kullanıcı şikayetvar’a başvurarak kurum ve kuruluşlardan şikayetçi olmaktadır. Türkiye’nin önde gelen birçok markası resmi olarak Şikayet var üzerinden hizmet vermektedir. Şirketlerin toplam sayısı 1500 civarındadır. Şikayet var’a internet aracılığı ile başvurmanız mümkün.

Şikayetvar Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası Bulunmamaktadır.

Şikayetvar Müşteri Hizmetleri İletişim Formu

Şikayetvar Yardım Merkezi

Şikayetvar kurumunun maalesef bir iletişim telefon numarası bulunmamaktadır. Ancak yukarıda yer alan linklere tıklayarak iletişim formu veya yardım merkezine ulaşarak gerekli bilgi alabilirsiniz. Ayrıca şikayet etmek istediğiniz herhangi kurum veya kuruluş var ise iletişim formunu doldurarak şikayet talebinde bulunabilirsiniz.

Şikayetvar platformu 7/24 internet üzerinden hizmet vermektedir.