1974 yılında kurulmuş olan kurumun merkezi Ankara’dadır. Kurum seçme ve yerleştirme sınavına başvuracak olan adayların işlemlerini yapmasını sağlayan, başvurularını gerçekleştirmeye yardımcı olan bir devlet kurumudur. Dünyadaki tek sınav merkezi olan ÖSYM kurumu güvenilir ve adil bir sistem ile öğrencilere hizmet vermektedir. ÖSYM 444 67 96 numaralı telefon ile öğrenciler çağrı merkezi yetkilileri ile iletişime geçerek tüm soru ve sorunlarını iletebilirler. 2011 yılında özel bütçeli bir kurum haline dönüşerek ismini ölçme seçme ve yerleştirme merkezi olarak güncellenmiştir. E sınav merkezleri Ankara İstanbul ve İzmir’de bulunan kurum sürekli kendini yenileyerek güncel sisteme ayak uydurmaktadır.

ÖSYM Aday ve Görevli İşlemleri

Aday ve görevli olan vatandaşlar mobil uygulamalar üzerinden siteye giriş yapabilir ve tüm işlemlerini, başvurularını güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirler. ÖSYM tarafından genel merkezlerden öğrencilere bir şifre tanımlaması yapılır ve bu tanımlama ile sadece kişinin kendisi sisteme giriş sağlayabilir. Bu nedenle işlemler güven ortamı içinde mobil uygulamalarla da gerçekleşebilir. Adaylara yönelik mobil uygulama sitesi https://ais.osym.gov.tr adresinden işlemler yapılabilirken görevliler için mobil işlem adresi https://gis.osym.gov.tr dir.

ÖSYM Temel Değerler

Başlıca temel değer ve amaçları arasında yenilikçi bir politika izleyerek öğrenci ve adaylara güvenli, yenilikçi bir hizmet sağlamaktır. Sınav süreçlerinde kimseyi mağdur etmeden herkes için her yerde olmak sloganını belirleyerek hizmetlerine kesintisiz devam etmektedir. Öğrenci ve adaylar için sistem kolaylığı getirerek engeli olan kişiler için de oldukları yerden hizmet alabilecekleri, tüm işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirebilecekleri bir sistem kurmuşlardır. Uluslar arası sınav işlerini yürüten bir kurum olmayı amaçlamaktadırlar.

ÖSYM Çağrı Merkezi

Tüm öğrenci ve adaylar www.osym.gov.tr adresinden işlemlerini, başvurularını yapabilir ve güncel duyurular hakkında bilgi alabilir. Kamu kurumlarında görevli olan kişiler için de sistem aynı şekilde işlemektedir. Soru ve görüşler için internet adreslerinden online işlem yapabilir ve çağrı merkezleri olan 444 67 96 numaralı telefon ile görüşme sağlanabilir. Mesaj sistemleri onayı verdikten sonra duyurular ile ilgili bilgilendirme istendiği takdirde gönderilebilir. İnternet sitelerine başvurular için girilebilir fakat bazı durumlarda ikazları dikkate almak gerekmektedir.