Nine West Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası
 

Nine West Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası

Nine West Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası

Nine West, 1978 yılında New York’un 9 West 57th Street caddesinde kurulmuş ve adını da kurulduğu bu adresten almıştır. Kadın giyim ve aksesuarları üretimini gerçekleştiren marka günümüzde 60’ın üzerinde ülkeye satış yapmaktadır. Türkiye’deki satış hakları zamanla değişiklik gösterse de son dönemlerdeki yetkili kurum FLO mağazalarıdır. Nine West müşteri hizmetleri, Türkiye’de de satışı yapılmakta olan ürünler hakkında bilgilendirici çalışmalar yapmakta ve olası problemler için çözümler üretmektedir.

Nine West Müşteri Temsilcisi

Nine West müşteri hizmetleri telefon numarası 0850 460 69 78 olarak belirlenmiştir. Nine West müşteri temsilcisi ile Pazar günleri hariç haftanın her günü 09:00 – 18:00 saatleri arasında canlı görüşme gerçekleştirebilirsiniz. İletişim ekibiyle yapacağınız görüşmelerde satışı yapılmakta olan ürün yelpazesi, fiyatları, ürün malzemesi, ürün satış mağazaları ve mağaza stok durumu hakkında bilgi alabilir, marka hakkında öğrenmek istediğiniz diğer tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Nine West markasının ayakkabı, çanta, giyim, saat ve aksesuarlarına mağazalar ve internet e satış sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. İnternet sitesinden yaptığınız alışverişler için sipariş detayı, sipariş takibi, sipariş iptali ve ürün ekleme gibi işlemleri site üzerinde belirtilen yönlendirmeleri takip ederek gerçekleştirebilirsiniz. Mağazalar ve internet sitesi üzerinden satın aldığınız ürünlerin iade, değişim ve garanti gibi süreçlerini gerçekleştirmek için ise Nine West müşteri hizmetleri ile iletişim kurabilirsiniz.

Nine West müşteri hizmetleri, müşterilerin ürün hakkındaki deneyim ve görüşlerini bildirim haline getirerek yetkililere sunmaktadır. Görüşlerinizi soru, öneri ve şikayet başlıkları adı altında kaydederek markanın ilerleyen süreçteki gelişimini destekleyebilirsiniz. İletişim birimi gerekli incelemelerin ardından tarafınıza dönüş sağlayacaktır.

Nine West İletişim

Nine West iletişim ekibiyle bağlantı kurmak için “İletişim Formunu” kullanabilirsiniz. İletişim formuna internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Form üzerinde kişisel bilgileriniz, iletişim bilgileriniz, konu başlığı ve mesaj içeriğiniz istenmektedir. Mesajınızın ardından Nine West müşteri hizmetleri gerekli incelemeleri gerçekleştirdikten sonra tarafınıza dönüş sağlayacaktır.

Nine West İade ve Değişim Süreci

Nine West iade prosedürüne göre, ürün elinize ulaştıktan sonra 14 gün içerisinde koşulsuz iade etme hakkı tarafınıza sunulmaktadır. İnternet sitesi üzerinden iade talebini başlattıktan sonra ürünleri genel depoya gönderebilir veya sizlere en yakın mağazaya bırakabilirsiniz. İade edilecek ürünlerin kullanılmamış, orijinal kutusunda, orijinal aksesuarlarıyla ve faturalı olması gerekmektedir. Tekrar satılmak için uygun olmayan ürünlerin iade işlemi gerçekleştirilmemektedir.

Ürün genel depoya ulaştıktan sonra iade sürecine tabi tutulur. İade onayı alan ürünlerin iade tutarı ortalama 10 iş günü içerisinde hesaplarınıza aktarılmaktadır. Bu süreç iade onayı ve banka sürecine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. İnternet sitesi ve mağazalara yapacağınız iadeler konusunda yaşanabilecek olası problemler için 0850 460 69 78 numaralı Nine West müşteri hizmetlerine ulaşabilirsiniz.

Cevapla