Marmara Üniversitesi Türkiye’nin en eski Üniversitelerinden birisi olarak bugün halen eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam eden kurumlardan biridir. Aynı zamanda kurulduğu dönem olan 16 Ocak 1883 tarihinde Hamidiye Ticaret Mekteb-i Âlisi olarak adlandırılan bu okul başlarda küçük bir evde eğitime başlamış, ilk mezunlarını 13 kişi olarak vermiştir. Eğitime ve öğretime bir kaç dönem yapılanma nedeni ile ara vermiş olan okul 15 Ekim 1897 tarihinde yeniden faaliyete başlayarak Maarif Nezaretine bağlı olarak bugüne kadar kesintisiz şekilde eğitim vermeye devam etmiştir.

1982 yılın kadar İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi ismi ile devam ederken bu yıl yapılan değişiklik ile okulun ismi de Marmara Üniversitesi haline çevrilerek bugünlere kadar gelmiştir. Ülkemizin güzide eğitim kurumlarından olan bu üniversite birçok alanda uluslararası standartlarda eğitimler vermektedir. Okul içerisinde eğitime 5 ana dilde devam edilmektedir. Bu diller sırası ile Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca ve Arapçadır.

Marmara Üniversitesi birçok yerleşkede bugün itibari ile fakülte sayısı 16’ya, yüksekokul sayısı 9’a, enstitü sayısı da 11’e yükselmiştir halde eğitime devam etmektedir. Üniversitede halen açık olan önlisans ve lisans eğitimi verilen program sayısı 199’u bulmuştur. Bu büyümelerin etkisi ile binlerce öğrenciye hizmet veren okul dünyada da saygın bir konuma gelmiştir. Ülkemizde bu beş dilin birden eğitimde kullanıldığı sayılı okullardan olmayı başarmıştır.

Marmara Üniversitesi Öğrenci İşleri Ve Ulaşım

Aynı anda binlerce insanın işlem yapabileceği kapasitede geliştirilmiş olan platformlar aracılı ile internet üzerinde hizmet sağlanmaktadır. Aynı zamanda öğrenci işleri dairesine başvuru aracılığı ile de işlemler yapılabilmektedir. Ancak özellikle son yıllarda artan internet teknolojisi kullanımı ile çevirim içi hizmetler çok daha hızlı çözümler sunmaktadır. Öğrenci işleri dairesin adresi ise Marmara Üniversitesi Rektörlük Binası Göztepe Kampüsü 34722 / Kadıköy – İstanbul olarak geçmektedir. Daireye nasıl ulaşabileceğinize dair Marmara Üniversitesinin Bunula birlikte çağrı merkezine ulaşarak işlemlerinizi hızlıca yaptırabilirsiniz. Bunun için 0216 777 0 777 nosundan çağrı merkezini arayabilirsiniz. Her hangi bir yazılı iletişim için ise oidb@marmara.edu.tr mail adresini kullanabilirsiniz.