İnce Hesap Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası
 

İnce Hesap Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası

İnce Hesap Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası

İncehesap.com, teknolojik ürünleri en iyi fiyatlarla, hızlı ve güvenilir şekilde müşterilere ulaştırmayı amaçlayarak oluşturulmuş internet sitesidir. Teknolojik ürün kategorisinde bulunan ürünler düzenli olarak güncellenmekteyken fiyatlandırmalar memnuniyeti sağlayacak şekilde korunmaya çalışılmaktadır. Teknolojik ürün satışını yapan diğer mağazaların fiyat artış ve dalgalanmalarına tepki oluşturmak amacıyla oluşturulan internet sitesine büyük ilgi gösterilmektedir. İnce Hesap müşteri hizmetleri, satışı yapılmakta olan ürünlerin fiyat ve teknik donanımları hakkında bilgilendirme çalışmalarını sürdürürken satış sonrasında yaşanabilecek olası sorunlara karşı çözümler üretmektedir.

İnce Hesap Müşteri Temsilcisi

İnce Hesap müşteri hizmetleri telefon numarası 0850 800 46 23 olarak belirlenmiştir. İnce Hesap müşteri temsilcisi ile hafta içi her gün 09:30 – 18:00 ve cumartesi günleri 10:00 – 13:00 saatleri arasında canlı iletişim kurabilirsiniz. Destek ekibinin birinci görevi, satışı yapılmakta olan ürünlerin fiyat, stok bilgisi, teknik donanım, garanti ve diğer cevaplanması gereken sorular hakkında müşterileri bilgilendirmektir.

İnternet sitesi üzerinden satın aldığınız ürünleri sipariş detayı, sipariş takibi, kargo takibi gibi seçenekler aracılığıyla takip edebileceğiniz gibi siparişiniz kargoya verilmeden sipariş iptali, ürün iptali ve ürün ekleme hakkınızı kullanabilirsiniz. Satın aldığınız ürünleri teslim aldıktan sonra ise iade, değişim ve garanti işlemleri için talepte bulunabilirsiniz. Yukarıda belirtilen durumlar hakkında bilgi almak ve işlem başlatmak için İnce Hesap müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.

İnce Hesap müşteri temsilcisi ile yazılı şekilde iletişim kurabilmenize olanak sağlanmaktadır. destek@incehesap.com mail adresini kullanarak yaşadığınız sorunuzu iletebilir veya cevaplanmasını istediğiniz sorulara yanıt bulabilirsiniz. Mesajınızı iletirken kişisel bilgilerinize, iletişim bilgilerinize ve sipariş bilgilerinize yer vermeniz sorunun daha kısa sürede çözümlenmesine olanak sağlayacaktır.

Müşteri memnuniyetinin sağlanması, mağduriyetlerin giderilmesi ve iyileştirmelerin yapılması için kullanıcı deneyimleri büyük önem kazanmaktadır. Satış öncesinde ve satış sonrasındaki deneyimlerinizi soru, öneri ve şikayet başlıkları adı altında İnce Hesap müşteri hizmetlerine bildirebilirsiniz.

İnce Hesap İade İşlemleri

İnce Hesap iade prosedürlerine göre satın almış olduğunuzu 14 gün içerisinde hiçbir sebep göstermeksizin iade edebilirsiniz. İade etmek istediğiniz ürünün kullanılmamış, orijinal kutusunda, orijinal aksesuarlarıyla ve faturalı şekilde gönderilmesi gerekmektedir. İade kutunuzun içerisine neden iade ettiğinize dair not eklemeniz de şartlar arasındadır.

İade için geri gönderilen ürünler İnce Hesap genel deposunda incelemeye alınır. İadeye onayından başarı ile geçen ürünlerin iadesi banka hesaplarınıza aktarılır. İade onay süresi ortalama 20 günde çözümlenmektedir. İade, garanti ve değişim gibi süreçlerde yaşanabilecek olası problemler için İnce Hesap müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Cevapla