İDO’nun açılımı İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’dir. 1987 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı aracılığıyla kurulmuştur. İstanbul trafiğini rahatlatmak ve deniz ulaşımını sağlamak amacını taşıyarak kurulan İDO, günümüzde de çalışmalarını sürdürmektedir. Gemi kapasitesi ve bağlı bulunduğu iskeleler ile sadece Türkiye’nin değil dünyanın da büyük deniz taşımacılığı şirketlerinden bir tanesidir. İDO müşteri hizmetleri, ulaşım hizmetini sürdüren şirketin bilgilendirme çalışmalarını yürütmektedir.

İDO Müşteri Temsilcisi

İDO müşteri hizmetleri 444 44 36 & 0850 222 44 36 numaralı iletişim kanallarından hizmet vermektedir. İDO müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek iskele noktalarını, sefer saatlerini, sefer ücretlerini ve tahmini yolculuk süresini öğrenebilirsiniz. Bunlara ek olarak yolculuk sırasındaki deneyiminizi ve size sunulan hizmeti değerlendirerek bildirim oluşturabilirsiniz. Soru, öneri ve şikayetlerinizin bildirimlerini daha sonrasında takip ederek sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz.

Bilet iptali, bilet iadesi, sefer iptali gibi durumlarda İDO müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek talebinizi iletebilirsiniz. Bu durumların müşteri memnuniyeti sağlaması ve mağduriyetleri önlemesi amacıyla gerekli kurallara uygun şekilde kararlar açıkça belirtilmiştir. Ayrıca, sefer sırasında yaşanabilecek kayıp veya çalıntı durumlarında gerekli rapor işlemlerini başlatabilirsiniz.

İDO Bilet İptali

İDO seferlerinde birçok farklı kategoride bilet satım işlemi gerçekleşmektedir. İDO bilet iptali işlemlerinde gerçekleşen kesinti miktarı bu biletlerin kategorilerine göre farklılık göstermektedir.

  • Mobil veya internet sitesi üzerinden satın alınan tüm biletlerin iptal işlemleri internet sitesi, acenteler veya gişe üzerinden gerçekleştirilebilir. Gişe ve acentelerden alınan biletlerin iptal işlemi ise sadece gişe ve acentelerden yapılmaktadır.
  • Ekonomi kategorisinde satılan biletlerin iptal işlemlerinde kesinti oranları şu şekilde sıralanmaktadır. Sefer saatine 12 saatten fazla bir zaman var ise bilet tutarının yüzde 10’u oranında kesinti yapılarak iade işlemi gerçekleştirilir. Sefer saatine 12 ile 1 saat arasında zaman var ise bilet tutarının yüzde 30’u oranında kesinti yapılarak iade işlemi gerçekleştirilir. Sefer saatine 1 saatten az bir süre var ise iptal işlemi yapılamaz.
  • Business bilet kategorisinde ise; sefer saatine 12 saatten fazla bir süre var ise iade işlemi kesintisiz bir şekilde yapılır. Sefer saatine 12 ile 1 saat arasında süre var ise bilet tutarı üzerinden yüzde 30 kesinti yapılarak iade işlemi gerçekleştirilir. Sefer saatine 1 saatten az bir süre var ise iptal işlemi yapılamaz. Karşılaştığınız problemleri İDO müşteri hizmetleri aracılığıyla bildirebilirsiniz.

İDO İptal Seferler

İDO seferleri hava şartlarına bağlı olarak iptal edilebilmektedir. İDO iptal seferlerin geri ödeme işlemini 72 saat içerisinde yapmaktadır. İptal edilen biletin yerine 7 gün içerisinde yeni bir sefer bileti almanız da mümkündür. İDO müşteri hizmetleri aracılığıyla bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.