Hotmail Outlook Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası
 

Hotmail Outlook Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası

Hotmail Outlook Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası

Hotmail servisi, internet sağlayıcılarında ilk web posta servislerinden biri olarak sektöre giriş yaptı. İlk hizmete girdiği sırada tarihler 1996’yı göstermekteydi. Daha sonra 1 sene içerisinde yaklaşık 9 milyon aboneye ulaşarak önemli bir yatırım olduğunu kanıtladı. İnternet sağlayıcısı üzerinden kişinin kendi gelen kutusuna ulaşması ve bu konuda uyandırdığı hissiyat ile birlikte popülerliğini devam ettirdi. Hotmail müşteri hizmetleri ise milyonlarca kullanıcıya ulaşmış olan firmanın destek ekibi olarak çalışmaktadır.

Hotmail Müşteri Hizmetleri

Hotmail hizmetleri ile ilgili soru, öneri ve şikayetlerinizi bildirebileceğiniz bir iletişim numarası bulunmamaktadır. Hotmail müşteri hizmetleri ile iletişime geçmek istiyorsanız Microsoft Destek bölümünü kullanarak sorunlarınızı ve sorularınızı ifade ederek Hotmail müşteri hizmetleri ekibinin sizlere ulaşmalarını sağlayabilirsiniz. Hotmail destek ekibi ile 7 gün 24 saat iletişim kurabilirsiniz. Ayrıca Hotmail destek işlemleri sırasında merak ettiğiniz birçok soruya cevap niteliğinde içerikler bulunmaktadır.

Hotmail 1997 yılında Microsoft tarafından satın alındı. Bu nedenle Microsoft müşteri hizmetleri numarası olan 0850 390 02 77 ile iletişime geçerek sorunlarınızı ve merak ettiğiniz soruları iletebilirsiniz. Microsoft çağrı merkezi 09:00 – 17: 00 arasında hizmet vermektedir.

Hotmail Hakkında

1996 yılında aktif bir şekilde çalışmaya başlayan Hotmail sistemi 3 sene içerisinde yaklaşık olarak 30 milyon kişiye ulaşarak hizmetini devam ettirdi. Öyle ki bu durumu ön gören Microsoft firması, Hotmail kurulduktan yaklaşık 1 sene sonra 400 milyon dolar karşılığında satın alma işlemini gerçekleştirmiştir. 2000’li yıllarından başından itibaren güvenlik sorunları ile karşı karşıya kaldı ancak sürekli olarak geliştirmeye ve güvenli bir hizmet verme amacını taşıdı. 2004 yılında Google firmasının Gmail servisini tanıtmasıyla birlikte Hotmail’e karşı ilk ciddi rakip ortaya çıktı. Rekabetin oluşmasıyla ile birlikte iki firma, internet sağlayıcı hızlarını arttırmaya, ara yüzü güzelleştirmeye ve depolama alanı üzerinde daha fazla avantajlar sunmaya başladılar. Rekabetten en çok memnun olan kişiler ise kullanıcılar oldu.  Web mail hizmeti büyük iki şirketin rekabeti ile gelişmeye devam etti.

Cevapla