2012 yılından bu yana ülkemizdeki otoyol ve köprülerin geçişleri esnasında uygulanan ödeme sistemi olarak bilinmektedir. HGS’nin tam açılımı Hızlı Geçiş Sistemi’dir. HGS’de bulunan sistem şu şekildedir; HGS gişesine aracınız ile yakınlaştığınızda sistemde bulunan anten aracınızda bulunan barkodu okuyarak aracınız ve HGS üyeliğiniz üzerinden ücret tahsilatını otomatik olarak gerçekleştirir. 

Bu sistem gişelerde yaşanan yoğunluk, gişe yüzünden yaşanan trafik yoğunluğunu yok etmek için geliştirilmiş bir sistemdir. HGS sayesinde hiç beklemeden anında gişeden geçebilir, geçiş ücretinizi otomaik olarak ödemiş olursunuz. Bu anlamda çok kullanışlı ve rahatlık sağlayan bu sisttem sayesinde seyehatlerimiz kolaylaştırılıyor.

İlk başlarda otoyol ve köprü geçişlerindeki ücret tahsilatı el ile yapılmaktaydı, ardından OGS sistemi kuruldu ancak bu sistem hem fahiş fiyat politikası ve kullanışsızlığı yüzünden kaldırılmış oldu. OGS’nin ardından Kartlı Geçiş Sistemi yani KGS uygulamaya konuldu, ancak burada da asıl sorun yine tekrar geldi.

Bekleme süresi yüzünden OGS sistemi de kaldırıldı. En sonunda günümüzde de kullanımda olan HGS sistemine geçildi. Kullanım kolaylığı, uygun fiyat politikası ve gelişmiş teknolojisi ile HGS ülkemizde oldukça sevilen bir ödeme sistemi haline gelmiştir.

HGS Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası
0850 460 60 60

Yukarıda belirtmiş olduğumuz 0850’li HGS müşteri hizmetleri iletişim numarası aracılığıyla HGS yani Hızlı Geçiş Sistemi’nin müşteri hizmetlerine ulaşabilir, geçişler ve geçiş esnasında yaptığınız geçiş ihlalleri ve ihlal cezaları hakkında soru ve sorunlarınızı HGS’ye bildirebilir; istek, soru, öneri, görüş ve şikayetlerinizi Hızlı Geçiş Sistemi’ne kolaylıkla bildirebilirsiniz.