Hepsiburada.com, 1998 yılında Doğan Holding bünyesinde faaliyete başlamış olan Türkiye’nin en büyük e-ticaret platformları arasında yerini almıştır. Hepsiburada; 2011, 2012, 2013 yıllarında ülkemizin en çok sevilen markası seçilmiştir. İstanbul merkezli olarak kurulan Hepsiburada.com, kurulduğu günden bu yana hızlı büyümüş, halen de büyümeye devam etmektedir.

Son senelere kadar sadece kendi tedarik ettiği ürünleri kendisi satışını yapmaktaydı ancak 2016 yılından bu yana GittiGidiyor tarzında dükkan sistemi kurmuş, isteyen herkes dükkan açıp ürünlerinin satışını yapabilmektedir. Bu yönüyle de kullanıcılarına çok büyük bir kolaylık ve ticaret sağlama anlayışı ile kaliteli hizmet vermektedir.

Hepsiburada.com’da GittiGidiyor ve türevi sitelerden farklı olarak sadece sıfır niteliğindeki ürünlerin satışı yapılmaktadır. Hepsiburada üzerinden satışa sunulan ürün gruplarına bakacak olursak şu şekildedir; elektronik, moda, takı, ev, yaşam, kırtasiye, ofis, otomobil, bahçe, yapı market, anne, bebek, oyuncak, spor, outdoor, kozmetik, kişisel bakım, süpermarket, petshop, kitap, müzik, film, hobi.

Hepsiburada Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası
0850 252 40 00

Hepsiburada.com çağrı merkezine haftanın 7 günü saat 08.00 ile 24.o0 arasında ulaşabilirsiniz.

Hepsiburada.com’un 0850’li müşteri hizmetleri iletişim telefon numarası bulunmaktadır. Verdiğimiz numaradaki müşteri hizmetlerini arayarak siparişinizin son durumu hakkında bilgi alabilir, ödeme esnasında yaşadığınız sorunları bildirebilir, iade veya değişim esnasında sormak istediklerinizi Hepsiburada yetkililerine sorabilirsiniz. Ayrıca bu numara üzerinden Hepsiburada.com hakkında olan istek, soru, öneri, görüş ve şikayetlerinizi bildirebilir, yanıt alabilirsiniz.