Desa Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası
 

Desa Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası

Desa Müşteri Hizmetleri İletişim Telefon Numarası

Desa, kadın ve erkek giyim için ayakkabı, deri ceket, aksesuar ve çanta üretimi gerçekleştirmektedir. Üretimine 1972 yılında bayan çantası üreterek başlayan Desa, daha sonraki yıllarda şubeleşmeye ve ürünleri yurt içinde pazarlamaya başlamıştır. Omuzdan askılı çantaların Türkiye’deki ilk üreticisi olma unvanı da sektördeki yenilikçi anlayışını göstermektedir. 1980 yılların başında ise globalleşmek adına büyük adımlar atılmış ve yurt dışı bağlantılar geliştirilmiştir. Desa müşteri hizmetleri, satışı yapılmakta olan ürünler ve ürünlerin satıldığı mağazalar hakkında bilgilendirme görevini üstlenmektedir.

Desa Müşteri Temsilcisi

Desa müşteri hizmetleri telefon numarası 444 DESA & 444 33 72 olarak belirlenmiştir. Desa müşteri temsilcisi ile hafta içi her gün 09:00 – 18:00 saatleri arasında canlı görüşme gerçekleştirerek ürün kataloğu, ürün fiyatları, ürün malzemesi, mağazalar, mağaza stok durumu ve cevabını bulamadığınız tüm sorular hakkında bilgi alabilirsiniz. Desa iletişim biriminin ilk amacı müşterileri bilgilendirmek ve olası sorunlarına çözüm üretmektir.

Desa ürünlerine mağazalardan ve internet satış sitesinden ulaşılabilmektedir. İnternet sitesi üzerinden satın aldığınız Desa ürünleri için sipariş detayı, sipariş takibi, sipariş iptali, ürün iptali, ürün ekleme, iade, değişim ve garanti gibi işlemleri belirtilen yönlendirmeleri takip ederek görüntüleyebilirsiniz. İşlemler sırasında yaşanabilecek olası problemlerin çözümü için Desa müşteri hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Memnuniyetin sağlanması, mağduriyetlerin giderilmesi, olası problemlerin çözülmesi, ürün iyileştirmelerinin yapılması ve marka bilinirliğinin arttırılması için müşteri geri dönüşleri büyük önem kazanmaktadır. Görüş ve düşüncelerinizi soru, öneri ve şikayet başlıkları adı altında yetkililere bildirebilirsiniz. Desa müşteri temsilcisi, bildirimlerinizi inceledikten sonra tarafınıza dönüş sağlayacaktır.

Desa İletişim

Desa ile yazılı şekilde iletişim kurmak için internet sitesinde yer alan “İletişim Formunu” kullanabilirsiniz. İletişim formunda kişisel bilgileriniz, iletişim bilgileriniz, konu başlığı ve mesajınız alanları bulunmaktadır. Bu alanları eksiksiz doldurarak Desa müşteri temsilcisinin sorunu çözmesini ve daha kısa sürede sizlere geri dönüş yapmasını sağlayabilirsiniz.

Desa İade Süreci

Desa tarafından belirlenen iade prosedürüne göre, satın aldığınız ürünleri 30 gün içerisinde sebep göstermeden iade edebilirsiniz. Kullanılmamış, orijinal ambalajında, orijinal aksesuarlı ve faturalı olan ürünleri bu süreçte kolaylıkla iade edebilirsiniz. İade şartlarını sağlamayan ürünlerin iadesi gerçekleştirilmeyecek ve tarafınıza tekrar gönderilecektir.

30 gün içerisinde ürünleri iade etmek istediğinizde kargo ücreti Desa tarafından karşılanmaktadır. İade onayı alan ürünün iade tutarı 10 ile 14 gün arasında banka hesabınıza yatırılmaktadır. Bu süreç banka yoğunluğuna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Cevapla